O spotkaniach

Jak co roku wiele obaw budzą spotkania formacyjne dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Spotykamy się z uwagami, że „ja już skończyłem lekcje religii”,
że „Komunia jest dla dzieci a nie dla rodziców”, że „na to, to już nie mam czasu”.

Co ciekawe, z informacji od prowadzących spotkania w latach poprzednich wiemy,
że po skończonym cyklu przygotowań wiele osób mówi, iż był to czas dobrze spędzony, że były to dobre spotkania.

Wyjaśnijmy zatem, o co tak naprawdę chodzi w przygotowaniach rodziców:
Spotkania te na pewno nie mają na celu egzaminowania z religii. U podstaw pomysłu legło przekonanie, że to przede wszystkim rodzice wychowują swoje dzieci. Inni – księża, katecheci, szkoła – tylko im w tym pomagają. Najważniejszym celem spotkań jest więc uświadomienie sobie, że to w głównej mierze na rodzicach spoczywa obowiązek wychowania religijnego dzieci i przekazanie im wiary. I że nie będzie to możliwe inaczej, jak właśnie przez przykład, przez własne zaangażowanie i osobiste życie religijne.

Prowadzącymi spotkania są małżeństwa, które mają duże doświadczenie w przeżywaniu wiary w rodzinie i – co bardzo ważne – chcą i potrafią o tym świadczyć. Marzeniem naszym jest,
aby w czasie spotkań nie unikać zwykłych rozmów o Bogu, wierze i codziennych sposobach jej praktykowania. Aby nie stały się one tylko czystym, teoretycznym wykładem.
Dlatego prowadzący starają się prowadzić je bez pouczania, gotowi raczej odpowiadać
na pytania i rozwiewać wątpliwości rodziców niż moralizować. To nie tyle ma być katecheza (w dosłownym znaczeniu tego słowa) dla rodziców, ile pomoc którą inni (często bardziej doświadczeni) rodzice mogą okazać tym, którzy chcą rozmawiać z własnymi dziećmi
o Bogu i lepiej przygotować je do spotkania z Jezusem w Komunii Świętej.


Praktyka spotkań

    • Staramy się, aby na spotkaniu znalazł się czas nie tylko na nowe, wynikające
      z aktualnego tematu zagadnienia. Poświęcamy również kilka chwil na omówienie „zadań domowych”, nad którymi rodzice z dzieckiem pracowali od poprzedniego spotkania. Temu między innymi służą nasze zachęty do rozmów z dzieckiem na tematy religijne do wspólnej modlitwy, do wspólnego spędzania czasu w niedzielę.
    • W spotkaniach powinni uczestniczyć oboje rodzice. Biorąc jednak pod uwagę,
      że często trudno spełnić ten wymóg, dopuszczamy obecność tylko mamy lub tylko taty.
    • Uczestnikami spotkań mogą być tylko rodzice lub prawni opiekunowie.
      W przypadku przybycia babci, dziadka, starszego brata, kuzyna, sąsiada, itp, podziękujemy takiej osobie za przybycie i grzecznie odprowadzimy „zastępstwo” do drzwi wyjściowych.
    • Spotkania są obowiązkowe. Oznacza to, że jeśli z jakiegokolwiek powodu nie mogą Państwo uczestniczyć w katechezie własnej grupy, należy przyjść w dowolnym innym terminie, w którym odbywają się spotkania z danego tematu. Kalendarz spotkań znajduje się w Dzienniczku oraz na stronie KALENDARZ SPOTKAŃ.
      A ponieważ w tym roku spotkania odbywają się w 12 grupach, jesteśmy pewni że każdy – jeśli zajdzie taka konieczność- znajdzie dla siebie jakiś „termin awaryjny”.
    • Obecność na spotkaniach dokumentowana jest na dwa sposoby:
      1. Składają Państwo podpisy na liście obecności którą posiadają prowadzący spotkanie
      2. Prowadzący spotkania podpisują się w dzienniczkach które trafią do Państwa rąk
      na pierwszym spotkaniu. Te dzienniczki przynosimy na każde spotkanie.
    • Na spotkania przychodzimy bez dzieci.
    • Spotkania odbywać się będą w sali bielanek, zawsze o godz. 19:00. Dostać się do niej można poprzez drzwi prowadzące do kancelarii i dalej schodami na górę w stronę zakrystii. Jeśli zajdzie konieczność zmiany miejsca spotkania, wyślemy Państwu odpowiednią informację za pośrednictwem posiadanych kanałów komunikacyjnych.
    • Rozumiejąc, że termin spotkania może „uciec” z pamięci, 3 dni przed spotkaniem otrzymają Państwo e-mail z przypomnieniem o nim. W mailu znajdować się będzie również plik .pdf zawierający treści które będą omawiane w czasie spotkania. Bardzo prosimy o wygospodarowanie chwili czasu na przejrzenie tego skryptu, aby spróbować wejść w daną tematykę i dzięki temu aktywniej uczestniczyć w spotkaniu.
    • Jeżeli w ciągu ostatnich dwóch lat rodzice brali już udział w naszych spotkaniach, mogą uczestniczyć w nich w tzw. trybie skróconym. Aby tak się stało, prosimy o zgłoszenie nam tego faktu w korespondencji mailowej przy okazji zapisu do grupy. Po przejrzeniu naszej archiwalnej ewidencji, potwierdzimy (lub nie, jeśli informacja będzie nieprawdziwa) przypisanie do trybu skróconego.